Hospicjum domowe

Hospicjum domowe w ramach NFZ jest to specjalistyczna opieka nad pacjentami z zaawansowaną, nieuleczalną chorobą, którzy wymagają kompleksowej opieki medycznej, psychologicznej i duchowej w warunkach domowych. Usługa hospicjum domowego jest realizowana jako świadczenie komplementarne do usług podstawowej opieki zdrowotnej oraz innych świadczeń ambulatoryjnych.

Celem hospicjum domowego jest zapewnienie pacjentowi jak najwyższej jakości życia w jego własnym domu, w otoczeniu bliskich, z pełnym wsparciem medycznym i emocjonalnym. Opieka ta jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta, z naciskiem na łagodzenie cierpienia oraz zapewnienie godności w ostatnich chwilach życia.

Zakres świadczenia obejmuje:

Opieka lekarska

Realizowana poprzez domowe wizyty lekarza oraz konsultacje prowadzone w systemie zdalnym. Lekarz hospicjum ustala plan kontynuacji leczenia, monitoruje stan zdrowia pacjenta, wdraża procedury zapewniające łagodzenie dolegliwości i objawów towarzyszących chorobie. Plan leczenia prowadzony jest w ścisłej współpracy z pielęgniarką i pozostałymi członkami zespołu terapeutycznego.

Opieka pielęgniarska

Realizowana poprzez wizyty domowe pielęgniarki hospicjum, doraźne konsultacje telefoniczne oraz stałą dostępność telefoniczną pielęgniarki w celu rozwiazywania bieżących problemów medycznych i opiekuńczych. Pielęgniarki hospicjum ustalają plan opieki pielęgniarskiej, w tym plan odżywiania pacjenta, wykonują specjalistyczne zabiegi i procedury takie jak pielęgnacja i leczenie ran, opieka nad stomią, rurką tracheotomijną, cewnikiem, a także wdrażają tlenoterapię z wykorzystaniem koncentratorów tlenu.

Pielęgniarki nadzorują wdrożenie zleconego przez lekarza leczenia farmakologicznego, a w sytuacjach uzasadnionych medycznie odpowiadają za podanie zleconych leków droga dożylną. Pielęgniarki odpowiadają także za ustalenie niezbędnego sprzętu i wyrobów medycznych, które jednocześnie mogą być zaordynowane przez lekarza lub pielęgniarkę.

Wsparcie psychologiczne

Pomoc psychologa, który wspiera pacjenta i jego rodzinę w radzeniu sobie z emocjami i sytuacjami kryzysowymi związanymi z postępującą chorobą i jej konsekwencjami.

Fizjoterapia

W ramach planu leczenia i opieki, w zależności od stanu zdrowia i aktualnej wydolności ogólnoustrojowej, pacjent może korzystać ze świadczeń fizjoterapeutycznych, których celem jest zapobieganie powikłaniom dotyczącym mobilności pacjenta, oraz pomoc w utrzymaniu jak najlepszej jakości życia. O włączeniu świadczeń fizjoterapeutycznych decyduje lekarz hospicjum.

Edukacja rodziny

Ponieważ pacjent hospicjum domowego, wymaga stałego 24 godzinnego wsparcia i opieki ze strony członków rodziny lub bliskich, przeszkolenie rodziny w zakresie codziennej opieki nad pacjentem oraz zasad współpracy z zespołem hospicjum jest jednym z ważnych elementów pracy zespołu. Działania te mają na celu zapewnienie choremu jak największego komfortu i bezpieczeństwa w ostatnich chwilach życia.

Zapewnienie sprzętu medycznego

W ramach świadczenia pacjent w zależności od potrzeb może zostać okresowo wyposażony w podstawowy sprzęt medyczny lub usprawniający. Zgodnie ze standardem NFZ są to następujące rodzaje sprzętu: koncentrator tlenu, wózek rehabilitacyjny, kule, laski, chodzik, pompa infuzyjna, ssak oraz inhalator. Pozostały sprzęt może zostać pacjentowi zapewniony poprzez indywidualne zlecenia w ramach obowiązujących zasad ordynacji wyrobów medycznych.

Domowa Opieka Medyczna
"Do-Med" Sp. z o.o.
ul. Trakt Lubelski 140/14/4
04-790 Warszawa

Adres do korespondencji:
ul. Bysławska 84
04-993 Warszawa